درباره عطر

عدد Fl oz (فلوزی) و Vol چیست؟

عدد Fl oz (فلوزی) و Vol

عدد Fl oz (فلوزی)

ممکن است بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که برای خرید عطر و ادکلن خاصی اقدام کرده اید اما پس از خرید با وجود شباهت کامل ظاهر عطر با نمونه اورجینال، اما کیفیت آنها کاملا متفاوت است. دانستن اصطلاحات عطر و ادکلن و معنی نوشته های روی ادکلن کمک می کند تا اطلاعاتی در مورد ماندگاری عطر بدست بیاورید و بتوانید تا حدودی عطر مرغوب را شناسایی کنید. برای همین لازم است تا کمی با اصطلاحات مربوط به عطر ، واحد اندازه گیری عطر ، عدد floz و اینکه vol  عطر چیست آشنا باشید. در ادامه شما را با این اصطلاحات آشنا خواهیم کرد تا در خریدهایتان هوشمندانه تر عمل کنید.

عدد Fl oz (فلوزی) و Vol

عدد Fl oz (فلوزی) و Vol

 

اگر فرد کنجکاوی باشید، حتما بارها علامت های fl oz و vol را بر روی بطری یا جعبه عطرها مشاهده کرده اید و علاقه مندید تا معنی و مفهوم آنها را بدانید. مفهوم این اصطلاحات به شرح زیر است:

مقدار یا عدد FLUIDE OUNCE که به اختصار به آن عدد fl oz (فلوزی) می گویند، بیانگر مقدار مایع موجود در بطری است و حجم بطری عطر را بیان می کند. همانطور که میلی لیتر Mill حجم مایع عطر را مشخص می کند، Fl oz  نیز شاخص دیگری برای نمایش حجم عطر است. معمولا روی جعبه یا بطری عطرها حجم مایع درون شیشه را به صورت معادل مینویسند. برای مثال 100 میلی لیتر حدوداً معادل 3.5 fl oz است. واحد fl oz  برای اندازه گیری حجم مایعات است. یک fl oz برابر با 30 میلی لیتر است. تقریبا 3.5 fl oz برابر با میزان 105 ml است که به صورت قراردادی و برای سهولت کار معادل با 100 میل در نظر گرفته می شود. معمولا مقدار عطرها بیش از 7 فلوزی نیست.  در ادامه این مطلب برخی از رایج ترین مقادیر فلوزی را معادل با واحد میل بیان کرده ایم :

0.17 FL.OZ  =  5 ML
1 FL.OZ  =  30 ML
1.18 FL.OZ  =  35 ML
1.4 FL.OZ  =  40 ML
1.7 FL.OZ  =  50 ML
2 FL.OZ  =  60 ML
2.2 FL.OZ  =  65 ML
2.5 FL.OZ  =  75 ML
2.7 FL.OZ  =  80 ML
3 FL.OZ  =  90 ML
3.4 FL.OZ  =  100ML
4 FL.OZ  =  120 ML
4.2 FL.OZ  =  125 ML
5 FL.OZ  =  150 ML
6.7 FL.OZ  =  200 ML
25 FL.OZ  =  750 ML

درج حجم عطر به صورت فلوزی بر روی جعبه یا بطری عطر و ادکلن ها به صورت یک استاندارد درآمده است و برخی از کمپانی های عطرسازی، این مقادیر را به دلیل وجود اعشار در آن ممکن است به بالا یا به پایین گرد کنند. به همین دلیل مقادیر درج شده ممکن است با درصد خطای کمی، متفاوت با مقدار واقعی آن باشد.

 

مفهوم عدد Vol چست؟

در تهیه عطر و ادکلن ها مقداری اسانس خالص (پرفیوم ) به همراه درصدی الکل ترکیب می شود. درصدی که در کنار نماد Vol نوشته می شود، نشان دهنده درصد الکل موجود در حجم مشخص شده از عطر است. برخی به غلط ذکر میکنند که هرچه عدد Vol کمتر باشد به معنی الکل کمتر و کیفیت بهتر عطر است. اما این گفته غلط است. زیرا اگر شما یک عطرساز باشید و بخواهید یک عطر خنک تولید کنید، باید از اسانس های خنک استفاده کنید و اسانس های خنک معمولا حجم بو و ماندگاری کمتری نسبت به عطرهای گرم دارند. برای همین باید در ترکیب عطر، مقدار پرفیوم بیشتر و الکل کمتری وجود داشته باشد و برعکس در رایحه های گرم و تند باید مقدار الکل بیشتر و پرفیوم کمتری ترکیب شود زیرا در غیر این صورت بوی عطر غیر قابل تحمل و زننده خواهد بود. بوی عطر در کل باید متعادل و دارای حجم قابل قبولی باشد و صرفا پایین و بالا بودن این عدد نشان دهنده کیفیت بالای یک عطر نیست بلکه صرفا استانداردی است که میتوانید در هنگام خرید، آنها را با مقادیر درج شده بر روی عطرهای اورجینال چک نمایید. البته لازم به ذکر است که برخی از شرکت هایی که محصولات تقلبی تولید می کنند، اغلب مقادیر عطر و ادکلن های اورجینال را برای محصولات تقلبی درج می کنند که در این صورت باید به سراغ فاکتورهای دیگری مثل قیمت، بسته بندی و ظاهر برای تشخیص ادکلن های تقلبی از اصل برویم.

نویسنده: فرهاد کوکائیان

 

 

1 دیدگاه در “عدد Fl oz (فلوزی) و Vol چیست؟

  1. Baran hamishegi گفت:

    بسیار مطلب کامل و قابل فهمی بود،با تشکر از نویسنده مطالب که به ما در تشخیص اصالت عطر کمک شایانی کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *